DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 19.04.2012 00:29:44 

Art
VIRTUAL LIBIDO, REAL ECSTASY - Galerie 5.patro
 
Výstava VIRTUAL LIBIDO, REAL ECSTASY Výstava VIRTUAL LIBIDO, REAL ECSTASY   

13.7. 2008  Gottfried Helnwein - Angels sleeping, Galerie Rudolfinum
Galerie Rudolfinum nikdy nezklame a  vyniká především v nabídce doprovodných akcí a propagačních materiálů, což je věc s kterou máme v Čechách stále problémy. Neubráním se srovnání s NG proto, že instituce, která by měla jít ostatním příkladem na návštěvníky značně kašle. Neschopnost vytisknout včas katalog k výstavě a absence plakátů, pohledů či jiných maličkostí vztahujících se k výstavě ( nemluvě o kavárně či řádném knihkupectví) je tristní a skoro bych se nebála říci skandální. Rudolfinum mi špatnou náladu vždy alespoň částečně napraví. Když hned ke vstupence dostanete informační leták k výstavě a pohlednici, udělá vám to radost. Příjemná paní šatnářka i prodavačka knih je už přímo bonusem, nemluvě o krásném a vzdušném výstavním prostoru a příjemné kavárně.
Ale zpět k probíhající výstavě. Šedesátilettý malíř Gottfried Helnwein pochází z Rakouska, avšak podobně jako spisovatel Thomas Bernhard se Rakousku spíše vysmívá až skoro uráží. Výstava je rozdělena na pět částí - autoportréty, portréty kulturních ikon (Hendrix, Zappa, Rimbaud
aj.), obrazy navracející se k fašistické minulosti Rakouska, cyklus o násilí páchaného na dětech, Art in Amerika a fotky Marilyna Mansona. Helnweinovy obrazy jsou zvláštní. Na první pohled jsou těžko rozeznatelné od fotografií a náměty jsou šokující - znetvořené tváře, zkrvavené obvazy na dětech, jednotky SS a Marylin Manson ve spojení s Mickey Mousem... záměrně vyvolávané emoce. Návštěvníci Rudolfina si v kavárně sdělovali dojmy a většina byla v šoku.
Výstavu vřele doporučuji. Nutí vás k zamyšlení, vystavovaných děl není tolik abyste byli unavení a nevnímali. Pokud si koupíte katalog, dostanete sadu pohlednic zdarma!
   

Gregory Crewdson, Galerie Rudolfinum do 25.5.2008
Pokud jste slabší povahy, nemáte rádi horrory, na výstavu fotek Gregoryho Crewdsona nechoďte. Jeho tvorba je ovlivněna Hitchockem a Lynchem, což je zřejmé i bez info z letáku. Na snímcích jsou zdánlivě normální výjevy z amerických předměstí avšak NĚCO není tak úplně v pořádku-značně znepokojující atmosféraHover (1996-97, jediný černobílý cyklus), Twilight (1998-2002) Dream House (2002), Beneath the Roses (2003-05).
Při prohlížení se spíše cítíte jako na natáčení filmu, značně znepokojujícího filmu, aranžované scény si dokonce někdy vyžádaly více než natáčení hollywoodských trháků. Ke konci výstavy rozeznáváte mezi zoufalými lidmi na fotkách i známé herce. Crewdson je skvělou ukázkou, co vše se dá udělat, pokud máte šílené představy  a dost peněz na jejich zrealizování.
   

19.3. Vídeň (Arcimboldo, Kokoschka, Albin Egger-Lienz)

O víkendu jsem navštívila Vídeň s dlouhým seznamem výstav, které prostě MUSÍM vidět. Samozřejmě, že jsem vše nestihla.
Sobota byla ve znamení menších nákupů (může mi někdo vysvětlit, proč máme v Čechách vše dražší a hnusnější?) a z Mariahilferstrasse je to jen kousek do MuseumsQuartier, kde se nachází mé oblíbené Leopold Museum. Až na stálou sbírku vídeňského jugendstillu a Schieleho mi jména vystavovaných umělců nic neříkala.
Museum má několik podzemních i nadzemních pater, proto malé shrnutí:
-2 Ernestine Rotter-Peters, É va Nagy - vídeňské umělkyně 20.století / Kabinet Schieleho grafik
          E.R-P.    E.N.   viz evanagy.com
-1  hlavní výstava Albin Egger-Lienz (1868-1926)- vynikající tyrolský umělec
 Jeho specialitou jsou venkovská a válečná témata.    
 0 Egon Schiele+Gerstl
 1
  Obchod (vynikající! - pohledy, plakáty, tašky, šperky, knihy...zkrátka co vás napadne) + kavárna
 2  Meziváleční umělci (1918-1938)
 3  Vídeňská secese Gustav Klimt, Koloman Moser  (užité umění) + sbírky Thyssen-Bornemisza
Přiznám se, že do té doby než jsem viděla soubornou výstavu Kolo Mosera v LM nevěděla jsem, že někdo takový existuje. Teď již patřím mezi jeho "fanoušky" a jeho secesní nábytek je zkrátka nepřekonatelný!
  viz wiener-werkstaette.com/

Kunsthistorisches museum - Arcimboldo (1527-1593)
Arcimbolda mám ráda již dlouho a přesto mě znovu překvapilo jak geniální umělec to byl. Myslím, že přímo předběhl o několik staletí svou dobu. Narodil se v Miláně, kde se také podílel na výzdobě dómu. Svou největší slávu však prožil na vídeňském dvoře císaře Maxmiliána II. a po roce 1570 na dvoře císaře Rudolfa II. v Praze. Mnoho jeho děl nám bylo ukradeno - jak jinak- Švédy.
    Arcimboldo              Oskar Kokoschka  

Oskar Kokoschka-Dreaming boy, Enfant terrible (1886-1980)- Belveder
Kokoschkův otec pocházel z Prahy, proto si ho mírně přisvojujeme. Kokoschka však žil nejen v Praze, ale také Vídni, Berlíně, Švýcarsku, Paříži.... Byl jedním z nejnadanějších umělců své generace, dokonce i psal divadelní hry. Obávám se však, že na výstavě nejvíce zaujala loutka Almy Mahler v životní velikosti (hybrid mezi ledním medvědem a ženou sedící v křesle, se zkrátka nedá přehlédnout).